SABAورود

froum

http://01.music-persian.info/ftopicp-137990.html
http://01.music-persian.info/ftopicp-137990.html
http://01.music-persian.info/ftopicp-137990.html
http://01.music-persian.info/ftopicp-137990.html

شاطر

descriptionآموزش گيتار تصويري از متدي تا پيشرفته

more_horiz
در این قسمت تصمیم گرفتم یک آموزش کامل گیتار از مبتدی تا پیشرفته بذاریم تا علاقمندان به گیتار بتونن چیزهای زیادی یاد بگیرن.
این آموزشها هم بصورت نوشتاری و هم بصورت فیلم خواهد بود.
برای دیدن فیلم ها به نرم افزار Quick Time احتیاج دارید که لینکش رو میذارم اگر نداشتید دانلود کنید.

این آموزش ها توسط استاد گیتار آقای پیتر وگو داده شده که بنده ترجمه کردم و در اختیار شما قرار دادم

درس یک: موقعیت انگشتان و شصت
در این درس شما میآموزید: جای انگشتان دست چپ، شصت دست چپ، و گرفتن پیک.
این درس برای کسانی که میخواهند تازه گیتار زدن رو شروع کنن خییییییییلی مهمه . لطفا فیلم رو ببینید و با اون تمرین کنید.

برای دیدن ویدئو روی لینک زیر کلیک کنید
http://www.freeguitarvideos.com/Beg/01.mov

درس دو : انگشتان راهنما و تکیه
در این درس با انگشتان راهنما و انگشتان تکیه درحین تعویض آکورد ها آشنا می شوید، اینها دو نکته بسیار مهم در تکنیک تعوض آکورد هستند که باید پیش از هر چیز بیاموزید.
برای نمایش فیلم این درس روی آیکون Quick Time این پایین کلیک کنید.

با آموزش آکورد های سل، می مینور، لا مینور و ر7 )G,Em,Am and D7( شروع میکنیم
انگشتان خودتتون رو مثل شکل زیر بگیرید. برای بار اول شما این آکورد ها رو به راحتی گرفتید.
خوب کارمون رو برای تغییر آکورد ها با استفاده از دو تکتیک انگشتان تکیه و راهنما شروع می کنیم

انگشت تکیه یا انگشت اتکا، انگشتی هستش که هنگام تغییر آکورد از جای خودش تکون نمیخوره. از می مینور )Em( به لامینور )Am( انگشت دوم سر جای خودش باقی میمونه. این انگشت تکیه شماست.
این تکنیک اشتباهات شما رو پایین میاره و اجازه میده صدای زنگ نت ثابت در دو آکورد شنیده بشه.

از Am به D7 انگشت شماره یک سر جای خوش میمونه و تغییر نمیکنه. این هم باز یک انگشت تکیه هست.

انگشت راهنما انگشتیه که در حین تغییر آکورد جاش روی یک سیم تغییر میکنه. به این ترتیب وقتی میخوهیم از D7 به G بریم انگشت سوم ما انگشت راهنما است. موقع تغییر این آکورد اون رو روی سیم اول نگه دارید و انگشتتون رو به سمت فرت سوم بکشید، سپس با آسودگی بقیه سیم های آکورد G رو بگیرید. برای بازگشت از G به Em یک انگشت تکیه دیگه داریم اونم انگشت شماره یکه

انگشتان تکیه و راهنما باعث میشن شما به راحتی و نرمی آکورد هاتون رو عوض کنید و درصد خطای شما رو کم می کنن. همیشه برای تغییر آکورد ها به دنبال یکی از این دو تکنیک بگردید. همیشه توی همه جابجایی آکورد ها این دو تکنیک وجود ندارن ولی تو اکثرشون هستن
دانلود آموزش فيلم:
http://www.freeguitarvideos.com/Beg/02.movدرس سه: آموزش آکورد های ر (D) دو9 (C9) و سل (G)

در این درس یاد میگیرید که چگونه آکورد ها را به راحتی تغییر دهید. توجه داشته باشید و قتی از آکورد D میخواهید به آکورد C9 بروید، انگشت سوم شما از جایش تکان نمیخورد. این انگشت، انگشت اتکای شماست و با تکیه بر آن میتوانید به راحتی انگشت های دیگر خود را بلند کنید.
برای تغییر از C9 به G هم انگشت سوم شما سر جای خودش باقی میماند و انگشت اتکای شما خواهد ماند.
در این درس انگشت سوم شما از جای خودش تکان نمی خورد و در طول تمرین سرجای خودش می ماند. این به شما کمک میکند که آکورد ها را به نرمی تغییر دهید و درصد خطای شما را کاهش می دهد.

حالا بیاید یه ریتم رو با همین آکورد ها یاد بگیریم
اول با آکورد ر(D)
اینجوری تمرین کنید: پایین-پایین-بالا-پایین-پایین

و حالا با همین ریتم آکورد هایی رو که یاد گرفتیم تغییر میدیم ، اول D بعد C9 بعد G و دوباره D و از ابتدا
این ریتم یه ریتم 4/4 ساده هست
تمرین این درس بسیار ساده و لذت بخشه. مشکل ترین جای این تمرین اینه که بتونید یکنواخت و بدون وقفه ریتم رو اجرا کنید.

برای دیدن فیلم روی لینک زیر کلیک کنید. البته حجم فیلم بالات (حدود 26MB) ولی برای مبتدیان فوق العاده است

http://www.freeguitarvideos.com/Beg/03.mov

اين مطلب آخرين بار توسط da77 در 11/20/2009, 18:56 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.


descriptionرد: آموزش گيتار تصويري از متدي تا پيشرفته

more_horiz
درس چهار: گام های ابتدایی
تو این درس گام های ابتدایی رو به شما یاد میدم، من اینا رو به شاگردام یاد میدم صرف نظر از اینکه اونا از چه نوع موسیقی لذت میبرن. اینا گام های باز یا گامهای ابتدایی هستند. روی آیکون Quick Time کلیک کنید تا فیلم این درس رو ببینید.

اولین گام، گام می مینور پنتاتونیک )Em pentatonic( هست. این گام 5 نت داره که خیلی هم استفاده مسشه و خیلی هم سخت نیست.حالا بیاین روی گام E blues کار کنیم. این گام 6 تا نت داره و خیلی هم شبیه Em pentatonic هست. ما به سادگی یک نت به او اضافه میکنیم

اینم گام G Major که 7 تا نت داره:

گام بعدی A minor هستش که اونم 7 تا نت دارهآخرین گام، گام کروماتیک )Chromatic( هست که 12 نت داره. کروماتیک یعنی اینکه نت ها رو بصورت نیم پرده یا یک فرت تغییر بدیماین گام ها رو اینقدر تمرین کنید تا حفظ بشید و بدون وقفه بزنید.براي دانلود فيلم كليك كنيد:
http://www.freeguitarvideos.com/Beg/04.mov


descriptionرد: آموزش گيتار تصويري از متدي تا پيشرفته

more_horiz
درس پنجم: آکورد های باره دار
این یک درس مقدماتی برای آکوردهای باره دار است. اینها یه سری تکنیک هایی هستن که کمکتون میکنه که وقتی برای اولین بار تمرین میکنید به سرعت بیشتری دست پیدا کنید. روی ایکون Quick Time کلیک کنید تا فیلم درس امروز رو ببینید.

خوب با اکورد باره دار G Major شروع میکنیم. یک آکورد باره دار آکوردیه که اولین انگشت شما همه سیمهای یک فرت رو با هم میگیره. یه تکنیک یا بهتر بگم کلک برای راحت گرفتن آکورد های باره دار اینه که اول انگشت های دیگر تو رو جا گذاری کنید، یعنی قبل از اینکه باره رو با انگشت اولتون بگیرید انگشتهای دیگه تون رو سر جاشون بذارید.
توجه کنید که اولین انگشت باید موازی با فرت باشه و یه کم به پهلو روی اون بچرخه همچنین خیلی هم باید نزدیک به فرت باشه تا به قول معروف صدای گز نده یا گز نزنه. دقت داشته باشید که باید باشصت از پشت به دسته گیتار فشار بیارید.
برای کسایی که اولین بارشونه یا تازه کار هستن ممکنه یکم سخت باشه شاید هم دردناک ولی نگران نباشید، نا برده رنج گنج میسر نمیشود.

اینا چهار تا آکورد باره دار هستن که بهتره یاد بگیرید:


آکورد های باره دار تمرین میخواد. دست شما باید پیشرفت کنه و قوی بشه تا بتونه باره رو درست بگیره. اینو خیلی زیاد تمرین کنید، یه چیزی با اندازه دسته گیتار پیدا کنید (مثل کتاب) و مواقع بیکاریتون با اون تمرین کنید.
تمرین، تمرین و تمرین تا بتونید این هنر رو کسب کنید.

دوستان ميتونيد ترانه اي خودم با گيتار اجرا كردم دانلود كنيد:
ترانه و اجراي گيتار حبيب رزمي :
fileden.com Habib%20Razmi.mp3


descriptionرد: آموزش گيتار تصويري از متدي تا پيشرفته

more_horiz
معرفی انواع گیتار ها:

فرکانس صوتی تولید شده توسط پیکاپ ها قابل تغییر و فیلتر شدن است. لذا با استفاده از افکت ها (مثل distortion یا fuzz یا overdrive یا پدال wah-wah) صدای خروجی از گیتار الکتریک قابل اصلاح به سلیقه نوازنده است. Distortion یا Overdrive باعث ایجاد صداهای خشن تر و به اصطلاح دندانه دار می شوند در حالی که بعضی افکت ها صدای شفاف یا Clean ‌دارند.

گیتارهای الکتریک انواع مختلفی دارند، اما میتوان آنها را به دو نوع کلّی تقسیم کرد:Guitar Hollow Body
Guitar Hollowed Body : این دسته از گیتار ها دارای بدنه تو خالی هستند و اصولا به عنوان نسل اولیه گیتارهای الکتریک به حساب می آیند. کاسه صدای این سازها معمولاً دارای دو سوراخ f‌ شکل (مثل ویولون) هستند. بهترین و معروفترین مدل های این نوع گیتار Epiphone و Gibson مدل ES هستند. این دسته از گیتارهای الکتریک در قدیم، در انواع موسیقی بکار می رفته اند، اما امروزه از این ساز، بیشتر در موسیقی جز و بلوز استفاده می شود.
صدای گیتار Guitar Hollowed Body را بشنوید :http://www.harmonytalk.com/music/hollowed_body_gibson_sample1.wav

Solid Body Guitar : این دسته از گیتارها دارای بدنه تو پر هستند و در اصل کاسه تولید صدای آکوستیک ندارند. شناخته شده ترین و معروفترین انواع این گیتارها- از نظر ظاهر- به صورت زیر طبقه بندی می شوند:


Stratocaster


Stratocaster : این نوع گیتار الکتریک برای اولین بار در دهه 50 میلادی توسط "لئو فندر" ساخته شد. گیتارهای مدل استراتوکستر، معمولترین نوع گیتار الکتریک هستند و به دلیل ویژگیهای خاص خود در تمامی سبکهای موسیقی، از بلوز گرفته تا راک و حتی متال، مورد استفاده قرار می گیرند. بهترین و شناخته شده ترین سازنده این نوع گیتار، فندر است و انواع این ساز را با امضاء بزرگترین نوازندگان استراتوکستر ( از Eric Clapton، Stevie Ray Vaughan و Mark Knopfler گرفته تا Jeff Beck و Yngwie Malmsteen) عرضه می نماید.
صدای گیتار Stratocaster را بشنوید :http://www.harmonytalk.com/music/stratocaster_sample.wav

برای اولین بار Whammy Bar (دسته ای برای شل و سفت کردن پیچ سیمها یا در حین نوازندگی برای ویبراتو) روی خرک این نوع گیتار ها نصب شد. استراتوکستر ها دارای قابلیت نوازندگی فوق العاده ای هستند و نسبت به مدلهای دیگر، بسیار سبکترند و همه این عوامل باعث محبوبیت استراتوکستر ها است. بدنه این ساز از چوب توسکا (Alder) یا چوب درخت زبان گنجشک (Ash) و دسته از جنس اقاقیا یا Rosewood (دسته های تیره) یا افرا Maple (دسته های روشن) است و دارای سه پیکاپ single coil است.

بزرگترین نوازندگان استراتوکستر عبارتند از: جیمی هندریکس، اریک کلپتون، جف بک، مارک نافلر، دیوید گیلمور، ریچی بلکمور(نوازنده گروه Deep Purple وRainbow)، ینگوی مالمستین، بادی گای و ...


Telecaster

Telecaster : این نوع گیتار الکتریک قدیمی ترین نوع از دسته گیتارهای Solid body است و اولین بار توسط فندر ساخته شد. تله کستر بسیار ساده است و قابلیت های این ساز نسبت به Stratocaster ها محدودتر است، اما صدای منحصر به فرد تله کستر ها همچنان طرفداران زیادی دارد. صدای تله کستر مقطع، شفاف و زنگ مانند است و به همین دلیل بیشتر نوازندگان کانتری و راک اند رول از آن استفاده می کنند. بدنه این ساز معمولاً از چوب توسکا (Alder) یا چوب زبان گنجشک (Ash) و دسته آن از چوب افرا (maple) است و دارای دو پیکاپ single coil است.

بزرگترین نوازندگان این ساز "پیت تاونزند" (یکی از بزرگترین گیتاریستهای حال حاضر از گروه افسانه ای The Who)، کیت ریچاردز (گیتاریست Rolling Stones)، آلبرت کالینز (یکی از متفاوت ترین نوازندگان بلوز که سبک او به ice blues معروف است و به او The ice man: master of telecaster می گفتند) و روی بوكانن هستند.
صدای گیتار Telecasterرا بشنوید :http://www.harmonytalk.com/music/telecaster_sample1.wav


Gibson Les Pauel

Gibson Les Pauel : گیتار مدل لس پاول گیبسون یکی از مرسوم ترین گیتار های الکتریک است. این مدل گیتار در آهنگهای بلوز، راک و هارد راک استفاده می شود. مزیت این سازها بکار گیری پیکاپ های هوم باکر (Humbucker) در آنها است که باعث از بین رفتن نویز در خروجی صدای آنها می شود و در نتیجه صدای گیبسون لس پاول به نسبت، کمی تودماغی و گرمتر است.

دسته یا neck این ساز نسبت به مدلهای دیگر کمی پهن تر است و کلاً گیتار گیبسون لس پاول، نسبت به انواع دیگر بسیار سنگین تر می باشد. بدنه انواع مرغوب این ساز از چوب ماهون (mahogany) و دسته آن از چوب ماهون یا افرا (maple) بوده و دارای دو پیکاپ هوم باکر است. بزرگترین نوازندگان این ساز گیتاریست گروه لد زپلین جیمی پیج (Jimi Page) ، اسلش، پیتر گرین (گیتاریست Fleetwood mac)، گری مور و زک وایلد (گیتاریست Ozzy Osbourn) و The Edge (گیتاریست U2) هستند.
صدای گیتار Gibson Les Pauel را بشنوید :http://www.harmonytalk.com/music/gibson_les_paul_sample1.wav


Flying V

Flying V : این نوع گیتارهای الکتریک، جزء گیتارهای با طراحی مدرن محسوب می شوند و دارای شکلی شبیه به حرف V هستند. از این ساز بیشتر در موسیقی هارد راک و متال استفاده می شود، هرچند آلبرت کینگ در دهه 70 از این ساز در موسیقی بلوز استفاده می کرده است. بدنه این ساز از چوب ماهون (mahogany) یا Korina ‌است و دسته عمدتاً از اقاقیا (Rosewood) یا آبنوس (ebony) می باشد و دارای دو پیکاپ هوم باکر است. بزرگترین نوازندگان این گیتار رادلف شنکر (گیتاریست scorpions)، رندی رودز (گیتاریست سابق Ozzy Osbourn)، جیمز هتزفیلد و کرک همت (از گروه metallica) و لنی کراویتز هستند.Explorer
Explorer : این نوع گیتار نیز مثل مدل Flying V جزء گیتارهای با طراحی مدرن به حساب می آیند. هرچند در ابتدای تولید این ساز، استقبال چندانی از آنها نشد، اما بعدها این گیتار در موسیقی هارد راک و متال مورد استفاده قرار گرفت. مشخصات ساختاری Explorer ها نیز مشابه Flying V است. از نوازندگان بزرگ این ساز می توان به مارتی فریدمن (گیتاریست Megadeath)، آلن کالینز (از گروه Lynyrd Skynyrd) ، جیمز هتزفیلد، ماتیاس جابز (گیتاریست scorpions) و جانی وینتر (Johnny Winter) اشاره کرد.
صدای گیتار Explorer را بشنوید :http://www.harmonytalk.com/music/flying_V_explorer_sample1.wav[img]


صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد