مقدمه:
این روزها اخبار تاسف باری از قتل عام شیعیان زیدی در جنگ های داخلی یمن به گوش می رسد.جنگی که میان شیعیان زیدی یمن و دولت مرکزی درگرفته است ،با تلفات بسیار غیر نظامیان همراه است. در این میان دولت عربستان سعودی نیز با حضور نظامی و مداخله مستقیم به دنبال شکست شیعیان زیدی است.
اما سوال اصلی اینجا است که زیدی ها چه کسانی هستند؟اصول اعتقادیشان چیست؟شباهت ها و تفاوت هایشان با شیعه اثنی عشری چیست؟ یمن کجاست ؟دلیل قیام شیعیان زیدی یمن چیست؟و چرا عربستان سعودی وارد این معرکه شده است؟
زید(ره) کیست؟


زیدیه در یمن:
قرن دوم و سوم هجری طبرستان در شمال ایران محل حضور بسیاری از سادات بودبرخی از آنان امامی بودند و برخی دیگر زیدی مذهب و حکومتهای محلی نیز تشکیل می دادند. در اواخر قرن سوم هجری، یحیی بن الحسین بن قاسم بن ابراهیم طباطبا از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) به همراه تعدادی از یاران ایرانی و عرب خود از طبرستان(مازندران و گیلان فعلی) به صعده در یمن رفت و اولین حکومت زیدی را در آن منطقه تاسیس کرد. امامان زیدی حدود 11 قرن در سرزمین یمن حکومت داشتند.
یمن، سرزمینی در جنوب شبه جزیره‌ عربستان است. در شمال با عربستان هم‌مرز است، در شرق با عمان. در جنوب آن خلیج عدن و دریای عرب قرار دارند و در غرب آن دریای سرخ واقع است. وسعت کشور کنونی یمن 536869 کیلومتر مربع است (تقریبا یک سوم ایران). بخش بزرگی از کشور کوهستانی است. یمن در مجموع خشک است.
امامان زیدی یمن در طی قرنها حکومت خود کشمکش های داخلی و خارجی ریادی داشتند و پس از استیلای ترکان عثمانی بریمن چند بار با ترکان جنگیدند... سلطنت جدید یمن را امام المتوکل یحیی تاسیس کرد که در سال 1904 م . با عثمانیها جنگید و در 1918 صنعا پایتخت را به طور قطعی بدست آورد.
در سال 1962 جمهوری خواهان با کمک نیروهای نظامی مصر در زمان جمال عبدالناصر آخرین حکومت زیدی را سرنگون کردند. جمهوری عربی یمن یا یمن شمالی سابق در 26 سپتامبر 1962 بنا نهاده شد. حدود هشت سال طول کشید تا مخالفان سرکوب شوند و نظام جدید مستقر شود. بسیاری از سران حکومت امام زیدی اعدام شده و یا به کشورهای دیگر از جمله عربستان و انگلستان و آمریکا مهاجرت نمودند. در طول این سالها همواره تمام عقب افتادگی های یمن به نظام سابق نسبت داده شده است.
یحیی بن الحسین بن قاسم بن ابراهیم طباطبا از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) به همراه تعدادی از یاران خود از طبرستان(مازندران و گیلان فعلی) به صعده رفت و اولین حکومت زیدی را در آن منطقه تاسیس کرد
امامان زیدی حدود 11 قرن در سرزمین یمن حکومت داشتند
در حال حاضر یمن ۲۰ میلیون جمعیت دارد. حدود ۵۰ درصد مردم شافعی مذهب و ۴۰ درصد زیدی مذهب هستند. مذاهبی همچون اسماعیلیه و صوفیه در این کشور پیروانی دارند. سلفی گری از ۲۰۰ سال پیش وارد این کشور شد. در سی سال اخیر سلفی ها سرمایه گذاری هنگفتی در این کشور نموده اند. یمن به عنوان حیات خلوت سعودی ها همیشه مورد توجه آن کشور بوده است.
مذهب شیعه اثنی عشری پس از انقلاب اسلامی وارد این کشور شده است و حدود نیم درصد جمعیت که عمدتا جوانان هستند پیرو این مذهب می باشند.
گروه الحوثی و مبارزه:


حضور یک قدرت شیعی اگرچه زیدی اما تحت تاثیر فرهنگ انقلاب اسلامی در همسایگی عربستان، سعودی ها را به شدت ترسانده است.هم از لحاظ ژئوپلتیک و هم ایدئولوژیک حضور یک پایگاه شیعی قدرت منطقه ای سعودی ها را تهدید می کند.همواره یمن برای عربستان بک حیاط خلوت بوده و حضور یک رقیب در حیاط خلوت قابل تحمل نیست.
این نزاع به حوزه علمای وهابی رسیده است و آل شیخ مفتی بزرگ سعودی جنگ یمن را نه نزاع مسلمانان با مسلمانان بلکه نبرد حق (وهابیت و عربستان)علیه باطل(تشیع وایران) دانسته است.از نگاه او این جهاد بوده و انجام آن واجب است.
عربستان سعودی با این رویکرد به بهانه ورود حوثی ها به خاک عربستان عملیات گسترده ای علیه زیدیان صعده آغاز کرده است و همزمان با جنگنده ها،موشک،نیروهای زمینی مناطق زیدی نشین شمال یمن را هدف قرار می دهد که به کشته شدن بسیاری از غیر نظامیان که اکثرا از سادات حسنی هستند منجر شده است.
با این اوصاف در هم تنیدگی مباحث ژئوپلتیک و مباحث هویتی و ایدئولوژیک در نبرد یمن به خوبی آشکار است.حال به نظر می رسد با این درهم تنیدگی به دنبال راه حل کوتاه مدت نباید بود