SABA
مهمان گرامی به انجمن صبا خوش آمدید.

شما در حال مشاهده انجمن به صورت مهمان هستید که در این حالت دسترسی های لازم برای استفاده کامل را ندارید. با عضویت رایگان شما قادر به مشارکت در بحث ها , دانلود فایل ها , ارسال مطلب و نظرخواهی و ... خواهید شد. مراحل ثبت نام آسان و سریع می باشد , همین ثبت نام حالا کنید!

اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده اید آن را بازیابی کنید.
اگر در مراحل ثبت نام یا ورود به انجمن با مشکل مواجه شدید با ما تماس بگیرید.


ای دف آهسته از اینجا مگذر ، پشت این سینه دلی خوابیده...

اذهب الى الأسفل

ای دف آهسته از اینجا مگذر ، پشت این سینه دلی خوابیده...

پست من طرف Da77 في 1/10/2010, 20:34

در موسیقی، آنگاه که حال و هوای عرفانی در سر باشد، همراهی دف با سه تار، نی و تنبور، بسیار دلنشین است. در این همنوازی و همخوانی، دف رکن اصلی ارتباط است و از همین‌رو دف، مهمترین ساز عرفانی است و همچون تنبور در خانقاه‌ها جنبه تقدس دارد.

نوازندگان در این مجالس قبل و بعد از نواختن دف، آن را بوسیده و بر دیده می‌نهند، بر صدرش می‌نشانند، حرمتش می‌نهند و به جانش سوگند می‌خورند و اگر به دلیلی، پوست دف جراحتی برداشت و یا پاره شد، دف را در راه وصل «شهید» می‌دانند و این کلام برای آنان از ارزش منحصربه‌فردی برخوردار است.

«در تصوف، دف برای دف‌نواز، ترجمان احساسات و عواطف و احوال درونی و به عبارتی زبان دل او به‌شمار می‌اید. آنچه که در ذهن او می‌گذرد، از هرچه به وجد می‌اید یا اندوهگین می‌شود، هرچه را آرزو کرده و هر چه را به خیالش گذشته، همه را بی‌هیچ تصنع و تکلفی با نوای دف ادا می‌کند و این صورت را می‌توان صمیمی‌ترین بیان یک عاشق در فراق معشوق دانست »

از این‌رو آن‌کس که به نواختن دف می‌پردازد، باید عشق را ملاک انتخاب خویش قرار دهد، وگرنه بی‌گمان به بیراهه خواهد افتاد. کار بدیع و بارآور در عرصه موسیقی، زاده اندیشه‌ای پاک، دلی عاشق و اراده‌ای سترگ است. به قول استاد جلیل شهناز:

»جانمایة موسیقی ما،عشق و اخلاص است«
avatar
Da77
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت

تعداد ارسال ها : 2581
متولد ماه : شهریور

تاریخ عضویت : 2009-11-06
سن : 31

محل سکونت : شیراز
حالت من : گیج شدم

خواندن مشخصات فردي http://www.saba1.org

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد