SABA
مهمان گرامی به انجمن صبا خوش آمدید.

شما در حال مشاهده انجمن به صورت مهمان هستید که در این حالت دسترسی های لازم برای استفاده کامل را ندارید. با عضویت رایگان شما قادر به مشارکت در بحث ها , دانلود فایل ها , ارسال مطلب و نظرخواهی و ... خواهید شد. مراحل ثبت نام آسان و سریع می باشد , همین ثبت نام حالا کنید!

اگر کلمه عبور خود را فراموش کرده اید آن را بازیابی کنید.
اگر در مراحل ثبت نام یا ورود به انجمن با مشکل مواجه شدید با ما تماس بگیرید.


ژن تعیین کننده زمان بلوغ در دختران کشف شد

اذهب الى الأسفل

ژن تعیین کننده زمان بلوغ در دختران کشف شد

پست من طرف Da77 في 1/3/2010, 23:02

دانشمندان می گویند رمزگشایی ژنتیکی را آغاز کرده اند که به تعیین زمان آغاز دوره بلوغ و چرخه قاعدگی در دختران کمک می کند.

گروهی بین المللی از دانشمندان، که محققان بریتانیایی در راس آن قرار داشته اند، دو ژن را رد یابی کرده اند که ظاهرا نقش بزرگی در تعیین سن آغاز چرخه قاعدگی در دختران ایفا می کنند. این ژن ها روی کروموزم شش و ۹ انسان قرار دارند.

گزارشی که در نشریه علمی “ژن ها در طبیعت” (Nature Genetics)، منتشر شده است، همچنین نشان می دهد به چه علت دختران کوتاه تر و فربه تر چند ماه زودتر از دیگر همکلاسی های خود بالغ می شوند. ظاهرا ژن های کشف شده در کنار دی ان ایی قرار گرفته اند که قد و وزن انسان را تعیین می کند.

گزارش دومی که در همین ارتباط در نشریه مذکور چاپ شده است نیز نتیجه گیری کرده که یکی از این دو ژن نقش کلیدی در آغاز دوران بلوغ در هر دو جنس پسر و دختر دارد.

عمر باروری در انسان ارتباط نزدیک با خطر ابتلا به بیماری های بالقوه مهلک مانند بیماری قلب، سرطان پستان و پوکی استخوان دارد.

تصور شده است که هورمون زنانه استروژن – که در دوره باروری زنان به میزان زیادی ترشح می شود – خطر ابتلا به این بیماری ها را افزایش می دهد.

به همین دلیل هر چه دختری زودتر بالغ شود احتمال ابتلای او به این بیماری ها افزایش می یابد.

دانشمندان می گویند که تحقیق جدید آنها نه تنها درک ما از تحولات ژنتیکی را افزایش می دهد بلکه همچنین احتمالا می تواند به مبارزه با بیماری ها کمک کند.

با این حال، آنها قبول دارند که تاثیر یک ژن در تعیین زمان آغاز بلوغ در دختران در مقایسه با عواملی مانند تغذیه و فعالیت بدنی بسیار جزئی است.

در کشورهای غربی آغاز سن بلوغ در کودکان سیر نزولی داشته است و در حال حاضر برخی از دختران در سن هفت سالگی بالغ می شوند. بسیاری افزایش میزان فربهی در دختران را مسبب زود هنگامی بلوغ در آنها می دانند.

هدایت این تحقیق جدید به عهده دانشکده پزشکی پنینسولا در دانشگاه های اگستر و پلیموت انگلستان بوده است. این دانشکده با همکاری موسسات پزشکی و علمی در سراسر اروپا و آمریکا ۱۷ هزار و پانصد و هفده زن از سراسر جهان، شامل زنان اروپایی الاصل، را تحت مطالعه قرار دادند. این زنان گفته اند بین سن ۹ تا هفده سالگی بالغ شده اند.

دانشمندان داوطلبان را بر اساس سن آغاز چرخه قاعدگی در هر فرد به دو دسته تقسیم کردند و متوجه شدند که در هر گروه الگوهای ژنتیکی خاصی قابل ردیابی است.
avatar
Da77
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت

تعداد ارسال ها : 2581
متولد ماه : شهریور

تاریخ عضویت : 2009-11-06
سن : 31

محل سکونت : شیراز
حالت من : گیج شدم

خواندن مشخصات فردي http://www.saba1.org

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد